Izvirna učinkovita dinamičnost
Na kratko
Tehnični podatki, meritve
Polnjenje baterij
Stroškovnik
Koncept E8
Koncept Pentlja
Izpusti TGP
Osebna raba službenega vozila

Tesla model 3 long range dual motor sodi v trenutno najbolj priljubljeno družino električnih avtomobil v Sloveniji. Postavlja se z dobro založenostjo z opremo, dinamičnimi voznimi lastnostmi, energetsko učinkovitostjo in prepoznavno samosvojostjo avtomobilov znamke Tesla.

Sprednji del trojke je z oblikovno prenovo postal športno klinast, kar s kupejevsko napeto streho štirivratni, triprostorski limuzini zagotavlja sočasno večjo dinamiko in oblikovno skladnost. Všečni podobi dodajo svoje na novo oblikovane zadnje luči, z novimi oblikovanimi poudarki zadnjega dela v celoti. Uporabno vrednost avtomobila povečujejo dvojno dno zadnjega prtljažnika in prtljažnik spredaj. Skupaj ponujata 682 litrov prostora, kar je za štirivratno limuzino izjemno. Strešni nosilec je možno obremeniti z največ 68 kg. Vlečno kljuko prikolice navpično z največ 100 kg.

Športno klinasti sprednji del in kupejevsko napeta streha zagotavljata tesli model tri všečno in oblikovno skladno zunanjost. Foto: Ž. Purgar

Vsebinsko je sprememb več navznoter. Z obsežno posodobitvijo so bile tesli model 3 odstranjene vse obvolanske ročice. Tako se sedaj smerniki upravljajo preko dveh stikal na volanskem obroču. Menjalnik preko velikega zaslona na dotik. Slednja možnost ima rezervno rešitev, če bi osnovna odpovedala poslušnost. Menjalnik je možno upravljati tudi preko plošče ob notranjem vzvratnem ogledalu, kjer je nameščeno stikalo za utripanje vseh štirih smernikov.

Žal upravljanje smernikov preko stikal na volanskem obroču ni najbolj posrečena rešitev. Ob obračanju volana v gostem mestnem prometu, kjer je uporaba smernikov najpogostejša in eden temeljev varnosti, je včasih težko doseči in določiti pravo stikalo za izbrano smer vožnje. Ob menjavi voznih pasov, ob vstopu in izstopu z mestnih vpadnic, vstopu in izstopu iz krožišč, še posebej večjih ter ob razporejanju pred semaforiziranih križiščih, ko volan ni blizu nevtralne lege, zahteva upravljanje smernikov več miselnega napora in spretnosti, kot upravljanje klasičnih ročic. To vsekakor zmanjšuje osredotočenost na dogajanje v prometu in botruje stresu voznika.

Z odstranitvijo obvolanskih ročic je notranjost, oziroma armaturna plošča prečiščena do skrajnosti. Razen stopalk, volanskega obroča, velikega zaslona na osrednjem delu, manjšega pred zadnjimi sedeži, vzvratnega ogledala ter z naslonom za roke zlitimi stikali odpiranja šip in vrat, oziroma kljuk vrat, v notranjosti ni ničesar drugega za upravljanje in nadzor vozila ter upravljanja sklopov namenjenih udobju in infozabavnim vsebinam. Oblikovni minimalizem notranjosti je v najnovejši tesli model 3 dosegel povsem novo raven. A žal rešitve niso v vseh pogledih idealne.

Sedeži zagotavljajo udobno namestitev in v vse smeri, tudi bočno, dobro podporo telesu. Tako spredaj, kot zadaj je sedenje prijetno tudi na daljših vožnjah. Upravljanje klimatske naprave je shematsko, z izrisanimi zračnimi tokovi na velikem zaslonu, za preprosto premikanje v željeno smer. Pri zagotavljanju udobja je nekaj težav le v najbolj vročih poletnih dneh, ko sonce neusmiljeno žge na prosojno streho. Sistem samodejne zatemnitve ni povsem kos nalogi. Tako se včasih voznik in potniki morajo z odločnim hlajenjem reševati nadloge sevanja toplote skozi streho. Rešitev je dodaten mrežasti zastor.

Kar se tehničnih novotarij tiče, ostaja nova trojka tipičen avtomobil znamke, nenehno podvržen spremembam, tako strojne, kot programske opreme. Zato se podatki o dosegu, porabi in zmogljivostih za posamezne modele nenehno spreminjajo. Avtomobili Tesle Motorsa so namreč neke vrste živ organizem s svojevrstnim permanentnim zorenjem še daleč potem, ko se zažene proizvodnja posameznih novih modelov, vse tja do posameznih modelskih let. Ob vsem marsikateri sklop, oziroma komponenta, ob predaji uporabnikom še ne deluje tako, kot bi morala. Evropski avtomobilski proizvajalci si tega ne dovolijo, Tesla pa s pripravljenostjo kupcev, da z njo delijo vizijo prihodnosti, v marsičem prehiteva čas. Tehnološke prednosti pred zasledovalci s starega kontinenta in tradicionalnimi ameriškimi avtomobilskimi znamkami tako izhajajo tudi iz poguma, da določene rešitve, čeprav ne delujejo še popolnoma kot bi morale, pošljejo med kupce. Ti so ob tem do nedoslednosti razumevajoči bolj, kot kupci avtomobilov tradicionalnih blagovnih znamk. Rezultat te tvegane, a doslej uspešne strategije, je med ostalim tudi izjemna tehnološka prednost na področju, temeljnega pomena za električni avtomobil. To je energetska učinkovitosti električnega pogonskega sklopa. Ta izhaja tudi iz množičnega, dolgoletnega zajemanja in obdelave podatkov o delovanju pogonskega sklopa, polnjenju in praznjenju baterijskega sklopa in še marsičesa drugega. Izmenjava teh podatkov med deležniki avtomobilskega in energetskega trga EU zakonodaja prepoveduje, oziroma vsaj otežuje. Tesla pa že od začetka sočasno nadzira uporabnike, pretok energije iz in v baterijski sklop med vožnjo in med avtomobilom ter elektroenergetskim omrežjem. Tudi zato je inverter s pripadajočo programsko opremo in izvedbe posameznih pogonskih sklopov generacijo ali celo več pred evropskimi tekmeci. Ob vsem se njeni razvojni inženirji ukvarjajo izključno z električnimi pogonskimi sklopi. Tekmeci pa ob zaostanku v razvoju, še vedno dobršen del razvojnih ur, namenjajo klasičnim pogonskim sklopom.

Kljub netipično oblikovanem zadnjem delu je tesla tri triprostorska, štirivratna limuzina. Foto: Ž. Purgar

Ta prednost se v vsakdanji vožnji izkaže predvsem v majhni porabi energije. Ob povratni vožnji iz severnega dela Ljubljane do centra Maribora, ob prevladujoči vožnji po avtocesti z največjo dovoljeno hitrostjo, smo izmerili porabo 16,5 kWh/100 km. Ob povratni vožnji med Ljubljano in Kočevjem 11,5 kWh/100 km. To je za evropske tekmece znanstvena fantastika. Zato tesla model 3 long range dual motor z manjšo akumulatorsko baterijo, z manjšo maso in manjšim stroškom, vozi dalj z enim polnjenjem, kot primerljivi in tudi dražji avtomobili.

Pri trojkini različici long range Tesla Motors vztraja z litij-nikelj magnezij kobalt kemijo akumulatorskih baterijskih celic. Bolj obstojne in bolj varne litij železo fosfatne baterije zaenkrat ohranja za trojke z manjšim akumulatorsko baterijskim sklopom. Li-NMC baterija ima večjo energetsko gostoto in lahko deluje z večjo sistemsko napetostjo. To vsekakor omogoča večje zmogljivosti avtomobila. Ob testiranju smo za nekaj sekund izmerili moč polnjenja preko 190 kW. Glede krivulje moči polnjenja je avtomobil primerljiv z evropskimi tekmeci. Zaostaja za korejskimi, z 800-volnimi akumulatorskimi baterijami.  Ko baterija doseže 100-odstotno polnost avtomobil ne prekine dotoka energije iz omrežja. S konstantno močjo okoli štirih kW optimizira temperaturo akumulatorskega baterijskega sklopa, nevtralizira prenapetos ter tako zagotavlja daljše delovanje s kar največjo zmožnostjo hranjenja električne energije. Zadevo mora uporabnik podrobneje proučiti skozi prizmo osebne rabe avtomobila, saj lahko vpliva na večjo bruto porabo in z njo povezanimi stroški polnjenja.

Nova oblika sprednjega dela je trojki zagotovila bolj dinamično in oblikovno skladnejši podobo celotne zunanjosti. Ker tesla Y ostaja pri prejšnji obliki, sta sedaj avtomobila oblikovno bolj vsak sebi. Foto: Ž. Purgar

Avtomobil je opremljen s sistemom natančne napovedi polnosti baterijskega sklopa na cilju, vnesenem v navigacijski sistem. Baterijski sklop se samodejno pripravi na časovno najbolj učinkovito polnjenje tudi, če je za končni oziroma vmesni cilj izbrana DC polnilnica, ki ne sodi v teslino omrežje. Največja moč polnjenja na AC polnilnicah znaša 11kW. Z njimi se povsem prazne akumulatorske baterije popolnoma napolnijo v sedmih urah in 20 minutah. V času veljave najnižje cene električne energije in najnižjega stroška omrežnine.

S hipno močjo sprednjega in zadnjega motorja 158 kW (215 KM) in 208 kW (283 KM) je to izjemno dinamičen avtomobil s pospeškom od nič do 100 km/h v 4,4 s in največjo hitrostjo 201 km/h. Največja konstantna moč motorjev znaša 65 kW, oziroma 88 kW, pri čemer gre upoštevati, da je potrebno za vožnjo s konstantno hitrostjo 130 km/h manj kot 20 kW moči. Za vzpenjanje po avtocestnem klancu s hitrostjo 130 km/h med 40 kW in 50 kW. Moči je tako vedno in povsod dovolj za hipno, odločno pospeševanje, dinamično vožnjo po zaviti cesti navkreber in vožnjo z neenakomernim prometnim tokom na avtocesti.

Tesla tri s pogonom na vsa kolesa se z dvojnima trikotnima sprednjima vodiloma in prostorsko premo zadaj, torej s športno zasnovanim podvozjem izkaže z natančnostjo vodenja, odzivnostjo in komunikativnostjo volana ter podvozja v celoti. Zgledno utrjeno vzmetenje in blaženje z učinkovitim dušenjem nihanja vozila in izničevanja cestnih neravnin se izkaže tudi zaradi značilnega nizkega težišča. Odzivnost nadzora električnega pogonskega skopa je v primerjavi s kombiniranimi mehansko elektronskimi izvedbami neprimerljivo večja, oziroma hitrejša. Vse to daje dinamičnemu načinu vožnje dodaten čar in prepričljivost.

Avtomobil je glede voznih značilnosti izjemen tudi ob umirjeni avtocestni vožnji, pri čemer se izkaže z dobro smerno stabilnostjo in nezahtevnim obvladovanjem ob odločnem, nenadejanem zaviranju pri velikih hitrostih.

Zadovoljivo veliko prostora je zagotovljeno tudi potnikom na zadnjih sedežih. Foto: Ž. Purgar

Področje na katerem tesla model tri long drive dual motor zaostaja za evropskimi tekmeci so asistenčni sistemi, oziroma sistemi pomoči nadzora in vodenja vozila. To najbolj velja za avtopilot. Ta v nasprotju z evropskimi rešitvami in rešitvami na katere stavijo tradicionalne ameriške, korejske in japonske avtomobilske znamke, delujočimi na osnovi radarske tehnologije, deluje na osnovi interpretacije digitaliziranih posnetkov kamer. Vendar težava ni v strojnem prepoznavanju dogajanja v okolici vozila, marveč v »sprejemanju« odločitev za samodejno prilagajanje hitrosti in izogibanje nevarnim situacijam v prometu. To je največ, kar trenutno zakonodaja v Evropi dopušča. Na zaviti regionalni cesti avtomobil praktično v slehernem zavoju, kljub temu, da ga je možno brez težav prevoziti z največjo dovoljeno hitrostjo, zmanjšuje hitrost. Delovanje je moteče v tolikšni meri, da sistem izven avtocest ne gre uporabljati. Na avtocesti pa smo dvakrat doživeli to, kar so Nemci poimenovali fantomsko zaviranje. Ob prehitevanju, oziroma ob vožnji po prehitevalnem pasu na avtocesti mimo počasnejšega vozila, ko je sistem samodejno ohranjal hitrost 130 km/h nas je dohitel hitrejši avtomobil. Čimprej smo želeli ponovno zapeljati na vozni pas, saj je bil voznik za nami agresiven. Poleg neupoštevanja omejitve hitrosti ni upošteval niti pravšnje varnostne razdalje. Žal smo za sistem prehitro vključili desni smernik. Kljub temu, da nismo spremenili lege volana, je z odločnim samodejnim zaviranjem avtomobil žele preprečiti trk v avtomobil na desni strani. Nastala je nevarna situacija v kateri je moral hitrejši avtomobil za nami odločno zavirati. Naletu, oziroma verižnem trčenju pri visoki hitrosti smo se s hipnim, odločnim pospeševanjem izognili tudi sami.

Preko aplikacije na pametnem telefonu je možno upravljati moč polnjenja na javnih AC polnilnicah. S tem uporabnik prilagaja čas in strošek polnjenja individualnim, oziroma trenutnim potrebam po električni energiji in brezplačnem parkiranju na atraktivnih lokacijah. Foto: Ž. Purgar

Zaupanje v brezhibno delovanje sistema je bilo porušeno in avtocestna vožnja z najnovejšo teslo model 3 ob uporabi avtopilota ni bila več povsem sproščena in smo ga zato uporabljali le še izjemoma. K nenehno aktivnemu slogu vožnje sili voznika tudi odsotnost nastavitve stopnje rekuperacije. Stopalka za pospeševanje deluje kot i-pedal, z odločnimi pojemki in možnostjo popolne zaustavitve vozila. Zato na avtocesti, odprti regionalni cesti ali približevanju območju omejitve hitrosti z avtomobilom ni možno jadrati. Če se ne uporablja avtopilot, oziroma je njegovo delovanje prekinjeno je potrebno za ohranjanje hitrosti in v izogib energetskim izgubam s ponovnim pospeševanjem dodatno rabiti električno energijo, da se zadrži željena hitrost. Odsotnost prostega teka, ničelne, oziroma majhne stopnje rekuperacije, zahteva od voznika nenehno upravljanje s stopalko za pospeševanje in zmanjšuje sproščenost vožnje.

Izpis hitrosti vožnje in ostalih podatkov o delovanju na velikem osrednjem zaslonu zmanjšuje osredotočenost na dogajanjem v prometu. Če se voznik odloči za dinamičen in aktiven slog vožnje, torej za izrabo tega, kar pogonski sklop z dvema električnima motorjema ponuja, je pomankanje osnovnih informacij o delovanju avtomobila, predvsem hitrosti v vidnem polju fokusiranem na vozišče moteče, oziroma obremenjujoče. Tudi ob vožnji v gostem prometu z avtocestno hitrostjo, ko je potrebno včasih pregledati trenutno, delno in celostno porabo vozila, preostali doseg, polnost akumulatorske baterije ter podatke primerjati in vrednotiti z oddaljenostjo do vmesnih in končnih ciljev, določenih v navigacijskem sistemu ter pri tem sproti sprejemati odločitve, kje bi bilo najbolje napolniti avtomobil, da bo pot najhitrejša in stroškovno najbolj ugodna, botruje odmikanje pogleda s ceste na velik ekran s polno podatkov manjši osredotočenosti na dogajanje v prometu. Res, da avtomobili znamke Tesla, glede vmesnih polnjen, preostalega dosega in še marsičesa drugega zmorejo natančno samodejno preračunavanje in voditi uporabnika, kar še posebej cenijo pasivni vozniki, je za aktivnega voznika, ki želi biti ta, ki odloča, tudi to moteče. Toliko bolj, ker hitro polnjenje na polnilnicah znamke Tesla ni več najbolj ugodno niti za lastnike avtomobilov znamke in je marsikje bolje avtomobil polniti drugje, kjer so moči polnjenja večje, torej čas postanka krajši. Da si z nekaj prakse voznik zna bolje določiti kje in kako polniti glede na osebne preference ter slog vožnje pa je vsekakor dodatni razlog zakaj bi moral imeti v vidnem polju izpisano več podatkov. Tako kot avtomobili tekmecev.

V dvojnem dnu prtljažnika je več kot dovolj prostora za vse opremo različnim vrstam polnjenja. Foto: Ž. Purgar

Vendar, ko se tehta argumente za in proti tesli model 3 long range dual motor jih je zagotovo veliko več tistih za. Še posebej temeljnih, oziroma odločilnih za električni avtomobil. Ob tem se avtomobil dobro pelje, zmore veliko dinamike, predvsem pa je del tistega avtomobilskega sveta, zazrtega v prihodnost. Tako glede vsebine, kot oblike. Pri infozabavnih vsebinah izjemno bogatega nabora, pa je preprostost in zanesljivost povezave to, kar številni vse bolj cenijo. Glede tega pa tako kot z energetsko učinkovitostjo in še marsičem drugim Tesla postavlja merila vsem ostalim znamkam.

Dinamična energetska učinkovitost

Tesla model 3 long range dual motor je manjša limuzina Tesla Motorsa z večjo akumulatorsko baterijo in dvema motorjema, enim za sprednja, drugim za zadnja kolesa, torej štirikolesnim pogonom. V osnovi je to triprostorski avtomobil, torej štirivratna limuzina s prtljažnikom spredaj in zadaj, s skupno prostornino 682 litrov. Avtomobil meri ob medosni razdalji 2875 mm, v dolžino 4720 mm in v višino 1441 mm. S klinastim sprednjim delom in kupejevskim lokom strehe je navzven oblikovno skladen, dinamičen avtomobil. Navznoter je oblikovno prečiščen do skrajnosti. Zato je brez obvolanskih ročic. Tudi smernike se upravlja s stikaloma na volanskem obroču, menjalnik preko velikega ekrana na dotik. Rešitev se v določenih situacijah v prometu, ko volan ni blizu nevtralne lege, izkaže za ne najbolj posrečeno.

Velika skupna moč pogonskega sklopa zagotavlja avtomobilu veliko dinamiko, zaokroženo z natančnim, odzivnim in dokaj utrjenim podvozjem ter volanom. Avtomobil v primerjavi s tekmeci izstopa predvsem po veliki energetski učinkovitosti. Več o zmogljivostih in izmerjeni porabi je na voljo v preglednici tehničnih podatkov.

Ob prevladujoči povratni avtocestni vožnji med Ljubljano in Mariborom je v idealnih vremenskih razmerah bilo iz akumulatorske baterije porabljeno 58 odstotkov električne energije. Avtomobil zato z enim polnjenjem pot brez težav zmore tudi pozimi. Glede na podatke pridobljene s testiranjem znaša naša ocena dosega avtocestne vožnje poleti 425 kilometrov. Ob vožnji izven avtocestnega omrežja 610 km.

Tesla model 3 long range dual motor je opremljena s sistemom samodejne priprave baterijskega sklopa za časovno najbolj učinkovito polnjenje na hitri polnilni infrastrukturi, če voznik tovrstno polnilnico vnese v navigacijski sistem kot kočni, oziroma vmesni cilj. Ob polnjenju je za nekaj trenutkov presežena največja moč 190 kW. Ob 95-odstotni polnosti se baterija še vedno polni z več kot 50 kW. Na polnilnicah AC znaša največja moč polnjenja 11 kW. Od izpisa nič kilometrov dosega in nič odstotkov polnosti je potrebno na tovrstni polnilnici do 100-odstotne polnosti akumulatorskih baterij polniti približno osem ur.

Energetsko izjemno učinkovit avtomobil ob umirjeni vožnji zmore največjo hitrost 201 km/h in pospešek od nič do 100 km/h v 4,4 s. Ob sorazmerno visoki ravni udobja, ki jo zagotavlja dobra opremljenost, spoštljivo veliko notranjega prostora in kakovostni materiali, je tako možno uživaško mirno jadrati z avtomobilom na dolgih poteh, ali adrenalinsko dinamično premagovati izzive ceste polne zavojev.

Kdor si avtomobil izbere za vsakdanjo dvesto in več kilometrov dolgo dnevno mobilnost lahko z njim, v primerjavi s primerljivimi avtomobili prihrani 20, ob možnosti energetske samooskrbe tudi več kot 30 tisoč evrov v petih letih. Avtomobil ga bo obenem stal enako, kot če bi si omislili rabljen ali nov avto za katerega bi odšteli med 20 in 25 tisoč evrov.

Zaradi vsega velja, da ostaja Teslina trojka, tudi z večjo baterijo in dvema pogonskima motorjema električni avto, ki še vedno menja pravila igre.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Podrobna razlaga tabel s tehničnimi podatki je na voljo v članku Tehnični podatki, meritve. Več o bruto in neto porabi, oceni celoletnega povprečja porabe in dosega ter še o marsičem drugem so razlage na voljo v vsebinskem sklopu Kako testiramo. Med posebnosti Tesle model 3 je izračun zmogljivosti baterije, saj so podatki o dosegu izračunani po principu Pure electric range, do popolne izpraznitve akumulatorske baterije. Gre za teoretično vrednost.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Tesla Motors napoveduje največjo moč polnjenja akumulatorske baterije na DC polnilnicah 250 kW. Med testiranjem, se je akumulatorska baterija, ob izpisu ničelnega dosega in polnosti, začela polniti z največjo močjo 180 kW. V deveti minuti, ko se je polnost približevala 30 odstotkom, je moč za hip presegla mejo 190 kW. Kmalu za tem pa se je zmanjša pod 170 kW in se sorazmerno hitro nadalje manjšala. Moč polnjenja se zmanjša pod 50 kW šele okoli 95-odstotne polnosti akumulatorske baterije.

Tesla model 3 long range dual motor sodi med redke električne avtomobile, pri katerih se dotok energije iz DC polnilnice ne prekine, ko se izpiše 100-odstotna polnost akumulatorske baterije. A so tudi brez tega »dodatka« izgube ob polnjenju na DC polnilnicah večje od polnjenja na polnilnicah AC in znašajo okoli 18-odstotkov. Dodatna električna energija je namenjena temperaturni optimizaciji in sproščanju prenapetosti baterijskega sklopa, kar vsekakor blagodejno vpliva na obstojnost baterij. Moč dodatnega prevzema električne energije iz polnilnice, ob doseženi 100-odstotni polnosti je odvisna od temperature baterijskega sklopa in potrebe po dodatni ohladitvi, ob našem testiranju je znašala štiri kW.

Na polnilnicah AC smo izmerili največjo moč polnjenja 11 kW (izpisana vrednost na merilniku avtomobila), polnilnica je polnila s tokom 16 A in napetostjo 228 V. Po zaključku povratne poti med Ljubljano in Mariborom v idealnih vremenskih razmerah, z največjo dovoljeno hitrostjo je v bateriji ostalo še za 42-odstotkov električne energije. Avtomobil je napovedal polnjenje v trajanju štirih ur in 40 min. Dejansko je bilo potrebno za ponovno 100-odstotno polnost, štiri ure in 37 minut. Ob tem smo izmerili 12,5 odstotne izgube. Pozimi se poraba poveča za približno 25 odstotkov, posledično se za toliko podaljša tudi čas polnjenja. S tem bo za to pot še vedno ostal v okviru osmih ura, z možnostjo prilagajanja moči polnjenja. V času veljave najnižje omrežnine tako pozimi, kot poleti tudi po novem načinu obračunavanja. Glede na to, da je možno povsem prazno akumulatorsko baterijo v popolnosti napolniti v osmih urah, torej poleti v obdobju največjega obsega proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn, ko je avtomobil parkiran na parkirišču delodajalca, si gre v bodoče obetati cenejšo oskrbo z električno energijo, kljub odločnem povečanju omrežnin v tem obdobju, saj bo električna energija takrat najcenejša. Pogoje je seveda, da se polnjenje uskladi s Konceptom E8.

Od povsem polne akumulatorske baterije, do izpisa nič kilometrov preostalega dosega in polnosti baterije nič odstotkov, izteče iz baterije 71,1 kWh električne energije. Po danes veljavni najcenejši možnosti oskrbe električnega avtomobila doma znaša ocena stroška polnjenja akumulatorske baterije od nič do 100 odstotne polnosti (izpis merilnika v vozilu) 10,2 evra. Podrobnejša razlaga podatkov o testiranju polnjenja električnih avtomobilov je na voljo v članku Krivulje polnjenja.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Energetska učinkovitost zagotavlja velike prihranke

Stroškovno upravičenost zamenjave klasičnega avtomobila s teslo model 3 long range dual motor smo ugotavljali s primerjavo z nakupom in uporabo audija A4 45 TFSI quattro S line. Avtomobila sta primerljiva po triprostorski zasnovi, zmogljivostih, velikosti, štirikolesnem pogonu in opremljenosti. Za bogato opremljeno različico tesle model 3 long range dual motor (praktično vsi elementi dodatne opreme), z večjo akumulatorsko baterijo in dvema električnima pogonskima motorjema, po enim za sprednji in zadnji kolesni par, zahtevajo pri 58.470 evrov (avgust 2024). Audi za primerjavo je ocenjen na 51.150 evrov. Znesek nabave električnega avtomobila je možno zmanjšati v primeru nakupa fizične osebe za 4.500 evrov s subvencijo družbe Borzen.

Porabo električnega avtomobila smo izmerili med testo vožnjo s prevladujočim deležem avtoceste in ob 130 kilometrov dolgi vožnji izven avtocestnega omrežja, z 10-odstotnim deležem mestne vožnje. Za preračunavanje upravičenosti naložbe, oziroma zamenjave klasičnega avtomobila z električnim smo upoštevali oceno celoletne porabe električnega avtomobila.

Za primerjavo smo na osnovi podatkov uporabnikov ocenili porabo audija A4 TFSI quattro na avtocesti 8,5 l/100 km in na regionalnih cestah 5,5 l/100 km. Za strošek goriva smo upoštevali ceno neosvinčenega 95-oktanskega goriva izven avtocestnega omrežja v Sloveniji 9.10.2024 1,469 evra/l.

Največje prihranke smo ocenili po scenariju uporabe dnevnega delovnega migranta med Mariborom in Ljubljano (260 km) ob okoliščini polnjenja doma, oziroma na osnovi samooskrbe (tisti, ki so izkoristili možnost postavitve sončne elektrarne po pravilih neto meril). Slednji po scenariju uporabe tesle model 3 long range dual motor v petih letih v primerjavi z uporabo primerljivega avtomobila na fosilna goriva prihranijo po naši oceni prihranijo, z upoštevanjem stroška nabave vozila preko 38 tisoč evrov. Ob polnjenju ponoči doma skoraj 30 tisoč. Ob izključnem polnjenju na Teslinih polnilnicah največje moči nekaj nad 12 tisoč in ob polnjenju po najbolj ugodni tarifi, najbolj ugodnega ponudnika na javnih polnilnicah AC več kot 24 tisoč evrov.

Vsekakor ne gre spregledati, da velja za akumulatorske baterije tesle model 3 long range dual motor osemletno jamstvo, oziroma do prevoženih 192.000 km na 70-odstotno zmogljivost. To pomeni, da v petletnem obdobju lahko brez omejitev in brez strahu, da bi prišlo do zmanjšanja zmogljivosti baterije do te mere, da ne bi bilo več močno uporabljati avtomobil v polnem obsegu dnevne mobilnosti za vse, ki na delovni dan prevozijo 200 km. Torej prebivalci kopra in Nove Gorice zaposleni v Ljubljani, toliko bolj Celjani, Novomeščani in ostali. Prihranki za njihov scenarij in individualne okoliščine uporabe so prav tako navedeni v stroškovniku. Obsežno jamstvo je zagotovilo tudi učinkovite rabe rabljenega avtomobila.

Podrobnejša razlaga podatkov navedenih v stroškovniku je podana v tekstu Stroškovnik.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Po konceptu E8 več kot prepolovljeni stroški energenta za vožnjo

Ob testiranju smo izmerili, da se akumulatorske baterije, po tem, ko se na merilniku izpiše ničelna polnost in ničeln doseg, na polnilnicah AC do 100-odstotne polnosti napolni v približno osmih urah. To pomeni, da je možno povsem prazne baterije ob polnjenju z izmeničnim tokom moči 11 kW napolniti v času veljave male tarife za električno energijo in omrežnino. Ob tem se lahko v osemurnem delovnem času napolnili povsem prazna baterija v skladu s konceptom E8. Tako je možno teslo model 3 long range dual motor uporabljati za osebno in poslovno rabo tudi, če uporabnik doma nima zagotovljeno polnjenje, oziroma je moč domačega priključka premajhna, da bi baterije napolnili skladno s potrebami v doglednem času.

Ob tem avtomobil ob priključku na polnilnico pri podjetju v delovnem času ni potrebno polniti nenehno z največjo močjo. Moč polnjenja je namreč možno prilagajati z upravljanjem na daljavo in se tako vključiti v sistem aktivnega odjema, s čemer je zagotovljeno ravnovesje, oziroma stabilnost elektroenergetskega sistema. V prihodnje bo s pomočjo gradnikov koncepta E8 avtomobil toliko lažje vključen v aktiven odjem, kar bo po predvidevanjih zagotavljajo manjše stroške polnjenja čez dan, kot jih zagotavlja danes polnjenje doma, po manjši tarifi za električno energijo. V tabeli so predstavljeni stroški uporabe tesle model 3 long range dual motor na polnilnicah AC moči 11 kW. Stroški so izračunani na osnovi podatkov o porabi ob prevladujoči avtocestni vožnji v Sloveniji, v idealnih vremenskih razmerah in ob ocenjeni porabi pozimi, med 15.11. in 15.3. Večino gradnikov koncepta E8 je že danes možno uporabiti ob polnjenju električnega avtomobila v službenem času na polnilnicah v okviru podjetja. S tovrstnim polnjenjem je strošek oskrbe z energentom za vožnjo manjši kot tretjina stroška oskrbe z energentom za prevladujočo avtocestno vožnjo primerljivega avtomobila na bencin. Strošek polnjenja ponoči doma preko gospodinjskega odjema je še bolj ugoden.

Če so polnilnice priključene na poslovno stavbo, šteto, kot mali poslovni odjemalec, se s 1. oktobrom 2024 za njih še ni spremenil način obračuna omrežnine in tako ne vpliva na gradnike koncepta E8.

Glede na to, da so avtomobili znamke Tesla na polnilnicah DC in AC družbe, vedno bili prepoznani in omogočali polnjenje brez prijave, po principu priključi in polni, je nekoliko nenavadno, da AC polnilnica, delujoča skladno s standardom ISO15118 in komunikacijo »power line« avtomobila ni prepoznala. Za popolno uskladitev z gradniki koncepta E8 je zadevo potrebno proučiti, oziroma prilagoditi.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Avtomobil skladen z merili koncepta Pentlja

Tesla Motors za teslo model 3 long range dual motor navaja, največjo moč polnjenja na polnilnicah DC 250 kW. Med testiranjem smo izmerili največjo, hipno moč 193 kW. Povsem prazne baterije se do polovice napolnijo v 17 minutah, ko moč polnjenja znaša 89 kW. Zanimivo, da je povsem enaki vrednosti dosegle med testiranjem volkswagen ID.7. Moč polnjenja se zmanjša pod 50 kW šele pri 95-odstotni polnosti baterij, kar je vsekakor spoštljiv podatek in dokazuje konstantnost polnjenja s sorazmerno velikimi močmi. Prav zaradi tega bo potrebno za množično hitro polnjenje avtomobilov, kot je tesla model 3 long range dual motor zagotoviti množične polnilne parke, na katerih ne bo prihajalo do ozkih grl pri polnjenju in bo zagotovljena zadovoljiva priključna moč, tudi ob velikem številu avtomobilov, ob sočasnem polnjenju. Vse to predvideva in zagotavlja koncept Pentlja.

 

Graf v katerem je predstavljeno povečevanje dosega ob hitrem polnjenju je nastal na osnovi povezave podatkov o količini prevzete električne energije iz omrežja in stopnje polnosti akumulatorske baterije glede na čas polnjenja in podatkov o bruto porabi ob prevladujoči vožnji po avtocesti in izven avtocestnega omrežja. V idealnih vremenskih razmerah smo izmerili ob polnjenju na DC polnilnici največje moči, od nič do 100 odstotne polnosti (merilnik avtomobila) 18-odstotne izgube Poraba v idealnih vremenskih razmerah je izmerjena. Poraba v obdobju med 15.11. in 15.3. pa je ocenjena. Podatki se navezujejo na polnjenje akumulatorske baterije na polnilnici največje moči od nič do 100-odstotne polnosti. Ob tem smo podatke o porabi povezali tudi s ponudbo hitrega polnjenja v Sloveniji in v EU. To nam odkriva velike razlike v stroških polnjenja in možnostih zmanjševanja stroškov uporabe ID.7 na daljših vožnjah. Toliko bolj se bodo stroški zmanjšali, ko bo v večjem obsegu v praksi zaživel koncept Pentlja, kar je opisano v članku Hitrejše polnjenje manjši stroški.

Dolgo je veljalo, da je polnjenje na polnilni infrastrukturi Tesla Motorsa za uporabnike avtomobilov znamke najbolj ugodno. Sedaj je na primer občutno ugodneje avtomobil na polnilnicah največje moči v Sloveniji polniti na osnovi ponudbe posebnih paketov polnjenja družbe Petrol. Na polnilnicah AC pa je posebej konkurenčna cena posebne eko tarife storitve Gremo na elektriko. Vse bolj konkurenčne so možnosti polnjenja tudi na polnilnicah največje moči drugih ponudnikov, kot je na primer Ionity. Pri tem ne gre spregledati dejstva, da je na primer ob vožnji proti Dalmaciji, največja moč polnjenja na polnilnicah Tesla v bližini avtocestnega izhoda Otočec na hrvaški avtocesti proti Zadru in naprej proti Splitu 90 kW, ob strošku 0,42 evra/kWh, oziroma 0,47 evra/kWh med 16h in 20h. Na polnilnicah Ionity v bližini avtocestnega izhoda proti Gospiču z močjo preko 300 kW, ob paketu polnjenja Ionity passport 0,44 evra/kWh.

Ko bodo v Sloveniji vzpostavljeni polnilni parki, skladni z zasnovo koncepta Pentlja, bodo tovrstna ozka grla s premajhnim številom polnilnic, delujočimi izpod največje možne moči polnjenja preteklost. Znotraj polnilnega parka bodo različni ponudniki lahko z različnimi paketi polnjenja zagotavljali polnjenje po različnih cenah.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Za dve tretjini manjši izpusti toplogrednih plinov po merilih od vira do kolesa

Novodobni električni avtomobili so na vsakdanje ceste zapeljali z željo, da bi se odločno zmanjšali izpusti toplogrednih plinov prometa. Kako učinkovita je pri tem tesla model 3 long range dual motor v primerjavi z audijem A4 45 TFSI quattro odkriva tabela o izpustih toplogrednih plinov po različnih kriterijih. Kako so zbrani in obdelani podatki v tem pregledu je zapisano v članku Izpusti toplogrednih plinov. V manjši tabeli so zapisane vrednosti s katerimi smo opravili izračune za primerjavo učinkovitosti zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov v sektorju cestnega prometa, kar je največji izziv za Slovenijo ter zmanjšanje izpustov ob upoštevanju virov proizvodnje električne energije, torej po kriteriju od vira do kolesa in ob upoštevanju izpustov toplogrednih plinov nastalih pri proizvodnji akumulatorskih baterij skozi celotno življenjsko obdobje. Ti podatki so izjemno pomembni, saj so gospodarski subjekti vse bolj zavezani zmanjševanju ogljičnega odtisa poslovanja, električna mobilnost pa se pri tem izkaže kot izjemno učinkovita bližnjica za doseganje, sicer sorazmerno zahtevnih ciljev. Vsekakor ti podatki razjasnijo številna vprašanja in ovržejo številne nesmisle glede ogljičnega odtisa električnih avtomobilov skozi celotno življenjsko obdobje, ob upoštevanju virov proizvodnje električne energije. V Sloveniji od TEŠ 6 dalje.

Glede na veliko energetsko učinkovitost tesle model 3 long range dual motor in sorazmerno veliko porabo bencinskega, primerljivo velikega in zmogljivega avtomobila s štirikolesnim pogonom se poraba energije z uporabo tesle zmanjša za skoraj tri četrtine. Izpusti toplogrednih plinov, z upoštevanjem virov proizvodnje, torej tudi proizvodnje električne energije v TEŠ 6, za 77 odstotkov. Glede na to, da smo pri preračunavanju upoštevali tehnično velikost akumulatorske baterije izhajajoče iz podatka o dosegu in povprečne porabe po principu Pure Electric Range, kar je več, kot pri drugih električnih avtomobilih v naših izračunih, znaša zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v petletnem obdobju uporabe, ob upoštevanju proizvodnih virov električne energije in izpustov v proizvodni verigi akumulatorske baterije, v letnem obsegu uporabe avtomobila približno 60.000 kilometrov 68 odstotkov v petih letih, 73 odstotkov v desetih letih.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Številne davčne in finančne prednosti

Posebej zanimivo področje uporabe električnih avtomobilov v Sloveniji je osebna raba službenih električnih avtomobilov. Podrobno smo na spletni strani elektromobilnost.si vse prednosti tega opisali v članku Osebna raba službenega avtomobila. Izstopa seveda ničelna stopnja bonitete za osebno rabo službenega električnega avtomobila. Kaj s tem pridobi tako posameznik kot podjetje, je razvidno iz pregleda davka na bonitete in prispevkov, ki jih je potrebno plačati  ob osebni rabi audija A$ 45 TFSI quattro S line. Pri tem je potrebno najti individualno vrednost, skladno z dohodninsko lestvico. Ta strošek je potrebno prišteti strošku v preglednicah, v katerih so primerjani stroški uporabe v petih, oziroma treh letih. V obeh primerih je za električni avto upoštevan tudi znesek zmanjšanja davka na dobiček po posebni davčni olajšavi. V zadnji preglednici je predstavljeno koliko kilometrov na leto, oziroma v petih letih lahko prevozi uporabnik z električnim avtomobilov, če se podjetje odloči pri nabavi uveljavljati možnost odbitnega DDV, da ne bi na koncu plačalo večji znesek DDV, kot znaša DDV za novo vozilo, ki se ga odbija.

Nazaj na članek: Izvirna učinkovita dinamičnost

Povzetek in podrobnosti

t
Na kratko
Tehnični podatki, meritve
Polnjenje baterij
Stroškovnik
Koncept E8
Koncept Pentlja
Izpusti TGP
Osebna raba službenega vozila